Δευτέρα 14 Απριλίου 2014

ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΑΓΓΛΙΑΣ Η ΧΑΛ

Την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Αγγλίας, για πρώτη φορά στην ιστορία της, πανηγυρίζει η Χαλ, που επιβλήθηκε στον ημιτελικό του «Γουέμπλεϊ» της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ με 5-3 και θα διεκδικήσει το τρόπαιο από την Άρσεναλ στις 17 Μαΐου, στο ίδιο γήπεδο.
Η εκπληκτική και άξια συγχαρητηρίων Σέφιλντ, ομάδα της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας, προηγήθηκε 2-1 στο ημίχρονο με τα γκολ των Μπάξτερ στο 19ο και Σκούγκαλ στο 43ο λεπτό (είχε ισοφαρίσει στο 42΄ ο Σαγκμπό), δείχνοντας ικανή να ολοκληρώσει ακόμη μία από τις πολλές φετινές εκπλήξεις της.
Στην επανάληψη όμως η Χαλ μπήκε για να «καθαρίσει» τον αγώνα και τα κατάφερε σκοράροντας με τους Φράιατ (49΄), Χάντλστοουν (54΄) και Κουΐν (67΄). Η Σέφιλντ μείωσε σε 4-3 στο 90΄ με τον Μέρφι, αλλά ο Μέιλερ διαμόρφωσε το τελικό σκορ (5-3) στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.